Perspectiva despre om
Sfatul lui Dumnezeu
„Șarpele era mai viclean decât orice vietate a câmpului, pe care o făcuse Domnul Dumnezeu. El i-a zis femeii: ‒ A zis într-adevăr Dumnezeu: „Să nu mâncați din orice pom din grădină“? Femeia i-a răspuns șarpelui: ‒ Putem să mâncăm din rodul pomilor din grădină, dar, despre pomul care este în mijlocul grădinii, Dumnezeu a […]
Dacă Vestea Bună este atât de bună, de ce nu se îngrămădesc oamenii în jurul ei?
Dacă Dumnezeu este atât de bun, cu siguranță că misiunea trebuie să fie cel mai ușor lucru din lume. Oferă-L, pur și simplu, pe Isus în Evanghelia Lui, iar oamenii ar trebui să se îngrămădească. Bineînțeles că lucrurile nu stau așa. Chiar dimpotrivă. În mod bizar, minunata veste bună a harului fără plată se vinde foarte greu. Oamenii nu urăsc doar ideea de Dumnezeu la modul general, ci urăsc în mod specific mesajul Evangheliei.
Perspectiva despre om
Consilierea biblică vs. consilierea creștinăNevoia reală a omului este după pocăință, după iertare, după căutarea feței lui Dumnezeu și a glorificării acestuia.



